TΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Εκεί που κλείνει μια φυλακή ανοίγει ένα σχολείο….

Πολλές  παλιές φυλακές της ελληνικής επικράτειας έχουν μετατραπεί σε σχολικές, ξενοδοχειακές μονάδες αλλά και σε εκθεσιακούς χώρους, επιτρέποντας την ελεύθερη προσέλευση των πολιτών χωρίς να φέρουν πλέον την παλιά τους «αίγλη».

Μετά την κατεδάφιση των «Νέων Φυλακών» Θεσσαλονίκης, στη θέση τους ανεγέρθηκε το σχολικό  συγκρότημα που στεγάζει τρία σχολεία του Δήμου Θεσσαλονίκης: 32ο & 26ο  Γυμνάσια καθώς και το 23ο Γενικό Λύκειο. Το σχολείο μας είναι το 32ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης. Κτίστηκε τη δεκαετία του ΄80 και η είσοδός του βρίσκεται στην οδό Ολυμπιάδος 20.

Στο σχολείο εκτός από τα Γραφεία της Διεύθυνσης & των Εκπαιδευτικών, υπάρχουν αίθουσες Διδασκαλίας, αίθουσα Πληροφορικής, Τεχνολογίας, Μουσικής καθώς και Αίθουσα Πολλαπλών Εκδηλώσεων.